Titlu: Sursă în impuls pentru studiul circuitelor electrice cu histerezis
Autori: Daniel Florea, Ovidiu Florin Călţun
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Carol I nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Circuitele electrice cu rezistenţă, condensator şi inductanţă sunt circuite al căror studiu pune probleme atât de ordin teoretic cât şi practic. Construirea bobinelor (L) sau condensatoarelor (C) implică utilizarea unor miezuri magnetice respectiv medii dielectrice care înlocuiesc aerul. Procedeul este larg folosit în practică deoarece inductanţa si capacitatea creşte de câteva ordine de mărime. Se pot realiza astfel inductanţe şi capacităţi de valori mari şi mult reduse ca dimensiuni. Se pot construi condensatoare (trimmere) şi inductanţe variabile prin simpla deplasare a miezului (ele sunt larg folosite în circuitele de acord, selectoare, oscilatoare). Scopul lucrării este de a descrie o parte din fenomenele fizice care se pot produce în cazul acestor circuite RLC-serie, circuite analizate şi în manualele de liceu (clasa a XI-a).