Titlu: Tehnologii media şi platforme de instruire. Exemplu de realizare: Procesarea Digitală a Imaginilor
Autori: Alexandru Dumitru Zară, Ovidiu Florin Călţun
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Carol I nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Educaţia tehnologică reprezintă activitatea de formare-dezvoltare a personalităţii umane, proiectată şi realizată prin aplicarea cunoştinţelor ştiinţifice şi tehnice din diferite domenii, dobândite la diferite niveluri, în viaţa socială şi în viaţa economică. Instruirea asistată de calculator (IAC) reprezintă o metodă didactică sau o metodă de învăţământ, care valorifică principiile de modelare şi analiză cibernetică a activităţii de instruire în contextul noilor tehnologii informatice şi de comunicaţii, caracteristice societăţii contemporane.