Titlu: Tehnologii moderne în evaluare la disciplina fizică
Autori: Teodora Iuteş Petrescu1, Nicolae Iuteş Petrescu2
Afiliere: 1Liceul Teoretic Nichita Stănescu, Ploieşti 2Colegiul Naţional Mihai Viteazul Ploieşti, Grup Şc. Adm. şi de Serv. V. Slăvescu Ploieşti
Abstract: În cadrul culturii educaţionale, conceptul de evaluare cunoaşte în societatea contemporană o mulţime de valenţe, utilizări şi actualizări. Funcţie de contextul în care se doreşte a fi operaţionalizată şi de utilizatorul căruia i se adresează cu precădere, definiţia evaluării este utilă în măsura în care răspunde nevoii de deschidere a câmpului cunoaşterii specifice domeniului. Ne vom referi la evaluare ca fiind examinarea ca activitate de cercetare / investigare a cunoştinţelor elevilor, ce realizează verificarea/controlul adică constatarea existenţei volumului, corectitudinii şi gradului de stăpânire a unor cunoştinţe, capacităţi, facilitând pe această bază aprecierea calitativă sau cantitativă a acestora. Aprecierea sau evaluarea utilizează măsurătorile dar merge mai departe implicând o judecată de valoare. Teoria evaluării reprezintă un sistem de concepţii, principii şi tehnici referitoare la măsurarea şi aprecierea rezultatelor şcolare şi a procesului didactic.