Titlu: Telefonul - un nou instrument de măsură
Afiliere:

Liceul Tehnologic Hîrlău, Strada Mihai Eminescu nr. 14, Hîrlău, Judeţul Iași

Abstract:

Orele de fizică sunt deseori percepute de cei mai  mulți elevi din învățământul preuniversitar ca fiind  greoaie și plictisitoare. Pentru a face orele mai atractive  profesorii sunt nevoiți să găsească metode noi și interactive pentru a stârni curiozitatea elevilor. Întrucât în ultimii ani telefoanele mobile inteligente au devenit din ce în ce mai utilizate de către întreaga populație profesorii au încercat să le folosească drept resurse materiale în cadrul lecțiilor de fizică. Aceste aparate pot înlocui cu succes manualul, culegerea de probleme, calculatorul, datorită capacității lor de stocare a informației și aplicațiilor software. Uneori ele pot înlocui și unele aparate de măsură uzuale în laboratoarele de fizică. În ultimii ani s-au făcut din ce în ce mai multe studii și s-a demonstrat că prin utilizarea anumitor aplicații se pot determina mărimi fizice cum ar fi viteza și accelerația unui corp [1], temperatura, mișcarea oscilatorie a unui sistem mecanic [2] etc. Evident că funcționarea corectă a acestor aplicații presupune existența unor senzori și actuatori corespunzători în dotarea telefonului.

În această lucrare este prezentat modul în care poate fi folosit telefonul mobil inteligent pentru măsurarea inducției magnetice cu ajutorul senzorului Hall inglobat. Poate fi determinată inducția câmpului magnetic terestru cât și a câmpului magnetic generat de un magnet permanent