Titlu: Un proiect comun Franţa – România: De la Renaştere la Internet
Autori: Bertrand Wolff, Gerard Chapelan
Afiliere: Liceul „Emile Zola”, Rennes, Franţa
Abstract: În scopul valorificării patrimoniului liceului o parte din vechile instrumente existente la liceul „Emile Zola” au fost incluse ca “decor funcţional” al unui film didactic pentru elevii liceului “Emile Zola”. “Actori principali” sunt elevii care au fost implicaţi în experimentul şcolar propus de programul Socrates-Comenius iniţiat de liceu şi având parteneri din Franţa, România, Italia şi Spania. Se încearcă evitarea unei simple prezentări de instrumente şi experimente, ci se caută prin fiecare temă din proiect înţelegerea unui domeniu al fizicii, chiar dacă în acest scop se recurge uneori la documente şi instrumente actuale. Pe primul plan au fost competenţele ştiinţifice, transferul de conţinuturi şi motivaţia învăţării. În al doilea rând s-a considerat că această activitate va dezvolta nu numai deprinderile experimentale, dar şi competenţele în domeniul psihomotor şi simţul estetic al elevilor.