Titlu: Unele simulari numerice pentru sistemul Lotka - Volterra neliniar
Autori: Lohan Ana-Camelia, Margareta Ignat
Afiliere: Universitatea Al. I.Cuza, Facultatea de Fizica, 11Blvd. Carol I, 700506 Iasi
Abstract: In lucrarea de fata se considera sistemul Lotka-Volterra (LV) neliniar pentru doua specii, comparandu-se proprietatile acestuia cu cele ale sistemului clasic (liniar). Se studiaza dinamica acestui sistem, criteriul de clasificare a interactiunii fiind dat de agresivitatea reciproca dintre specii (a1, a2). In cadrul aceluiasi tip de interactiune pentru diferite valori ale parametrilor (r1, r2, k1, k2) ce intervin in ecuatii, se obtin comportari distinct ale acestora. Simularile numerice efectuate confirma caracterul general al evolutiei speciilor.