Titlu: Utilizarea metodei graficului de recurenţă în studiul formaţiunilor anodice care apar în descărcări de curent continuu
Autori: Magdalena Aflori, Liliana Mihaela Ivan, D. G. Dimitriu
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 700506 RO Iaşi
Abstract: Cercetătorii studiază diferitele procese complexe din natură prin măsurarea temperaturii, a intensităţii cutremurelor, fluxurilor de radiaţie solară, etc şi încearcă sa le prezică. În ultima perioadă, efectul greenhouse, încălzirea globală şi hazardurile naturale au fost motive importante de înţelegere a relaţiilor care au loc în natură. Investigarea sistemelor complexe din natură au arătat că procesele neliniare trebuie luate în considerare pentru a înţelege şi modela aceste sisteme. În ultimele decade, analiza datelor utilizând metodele liniare (clasice) au fost îmbunătăţite continuu şi îmbogăţite cu metodele noi care au provenit din teoria haosului. Se presupune că o serie temporală observabilă (o secvenţă de observaţii) este realizarea unor procese dinamice, interacţiuni ale variabilelor relevante în timp. De exemplu, vremea este un sistem de o complexitate ridicată cu un număr mare de factori care îi influenţează dinamica, iar o secvenţă din temperatura zilnică poate fi considerată o realizare a acestui sistem dinamic.